УЗД СЕРЦЯ (ЕХОКАРДІОГРАФІЯ)
- ВАРАВА Олена Анатоліївна дитячий кардіоревматолог
- 11 бер. 2021 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 16 бер. 2021 р.
Ехокардіографія — це метод, що використовує звукові хвилі для виявлення захворювання серця і усіх його структур. Картина дає можливість вивчити серце більш докладно, ніж простий рентгенівський знімок чи фонендоскопія. Крім того, це обстеження не має побічних дій, і застосовується для обстеження серця і судин у немовлят.

Узд серця (ехокардіографія) – є сучасним методом обстеження серця і судин в немовлят. Ця діагностика входить в програму обов’язкової діагностики (ультразвуковий скринінг) і планово проводиться усім дітям на першому році життя, що дозволяє виключити вроджені вади серця. Якщо пологи були важкими, в малюка можуть з’явитися різні патологічні симптоми зі сторони роботи серця (больовий синдром, крововтрата, порушення адаптації). Ці відхилення вимагають термінового обстеження з метою виявлення і діагностики серцевих вад.
Під час проведення УЗД серця новонародженому лікар обстежує роботу серця в реальному часі, діагностує всі структури серця дитинки в процесі роботи. Саме завдяки ехокардіографії підтверджується або спростовується наявність багатьох серцево-судинних паталогій.
Новонародженим обов’язково проводити УЗД серця через особливості перебудови кровообігу. Після народження в дитинки змінюється кровообіг з перинатального (внутрішнього) на звичайний (дорослий). Також важливо спостерігати за розміром овального вікна в міжпередсердній перегородці серця (в нормі овальне вікно має закритися у перший тиждень життя, у деяких випадках до 2 років).
Ехокардіографія дозволяє лікареві провести дослідження структури серця і показників його функції, визначити стан м’яких тканин, товщину стінок серця, об’єм його порожнин і стан клапанного апарату. За допомогою УЗД серця лікар бачить скорочувальну здатність міокарду і роботу серця у режимі реального часу.
Ехокардіографія — це метод, що використовує звукові хвилі для виявлення захворювання серця і усіх його структур. Картина дає можливість вивчити серце більш докладно, ніж простий рентгенівський знімок чи фонендоскопія. Крім того, це обстеження не має побічних дій, як у випадку радіаційного опромінення під час рентген діагностики. Це дослідження дає можливість оцінити рухи лівих і правих відділів серця, що має особливе значення для оцінки функціонального стану міокарда, визначення розмірів порожнин серця, оцінки стану всіх оболонок серця, судин, клапанів. Це дозволяє виявляти вади розвитку дитини з народження.
Така методика виділяється своєю інформативністю, а також є абсолютно безпечною і нешкідливою. Саме тому можливе проведення діагностики серця за допомогою ультразвуку новонародженому малюкові і жінці під час виношування дитини, оскільки це не вплине жодним чином на їх здоров'я.
Зазвичай ехокардіографію призначають новонародженому в перший місяць. Винятки складають ті випадки, коли дитина має прямі ознаки вади серця, і УЗД серця призначається в перші дні життя.
Покази до проведення УЗД серця новонародженому:
Шуми в серці
Проблеми підчас годування дитини (посиніння носо-губного трикутника, почервоніння навколо рота. Що заважає дитині брати груди)
Дитина народилася синюшною, з низькою масою тіла
Обтяжена спадковість
Планова вакцинація
Холодні кінцівки без наявної причини
Втрата свідомості
Швидка втомлюваність, підвищена пітливість, недостатня вага для віку
Часті пневмонії
Диспансеризація
Узд серця абсолютно нешкідлива і високоінформативна діагностична процедура. Спеціальної підготовки не вимагає. На обстеження треба взяти пеленку для дитини, соску і пляшечку з водою/їжею. Під час обстеження дитинка має бути спокійною, тому важливо її заспокоїти (їжа або соска). При повторному обстеженні бажано мати результати попередніх обстежень.
Дослідження важливе для дітей підліткового віку, бо в цей період вони починають швидко зростати, при цьому зростання органів може виконуватися нерівномірно. М'яз серця також не виділяється ймовірністю інтенсивного зростання, і під час зростаючих навантажень, що надаються на міокард, в серці може початися поява патологічних процесів.
УЗД серця проводиться якщо:
Виявлений шум в серці, виявлені порушення ритму, болі в області серця і грудної клітини;
Є ознаки серцевої недостатності (наприклад, збільшення розмірів печінки, набряклість);
Є швидка стомлюваність, задишка, нестача повітря, часто збліднення шкіри або синюшність покривів шкіри навколо губ, вушних раковин, пальців верхніх та нижніх кінцівок. Після перенесених травм грудної клітини, операцій на серці.
У дітей, які страждають на артеріальну гіпертензію, немовлята погано набирають вагу.
Дітям, які тривалий час займаються спортом, які отримують різні навантаження на серце.
Можливість спостерігати роботу серцевих структур безпосередньо в процесі серцевих скорочень дозволяє оцінити їх роботу. Здатність ультразвуку мінятися під впливом рухомих об’єктів дає можливість контролювати кровотік в серці, відстежувати вади.
Захворювання серця, які можна діагностувати за допомогою ехокардіографії:
Вроджені вади серця (відкрита артеріальна протока, дефекти міжшлуночкової та міжпередсердної перегородок, вади клапанів серця, кардіоміопатії і т.д.)
Набуті вади серця
Причини шуму в серці
Аневризми судин
Генетичні захворювання серця і судин
Ішемічна хвороба серця
Збільшення серцевих камер
Гіпер- і гіпотрофію серця
Зміну стінок міокарду і порушеня їхньої роботи
Тромби серця
Пухлини серця.
Якщо раніше пів-віку тому словосполучення «вроджений порок серця» було для людей майже вироком до смерті, то нині у зв'язку зі значним прогресом в даній галузі зросли і діагностичні можливості, і кардіохірургічні. Але хибною є думка, що виконувати УЗД серця потрібно лише для визначення вад формування серця вродженого характеру.
УЗД серця допоможе:
виявити рухливість і скоротність клапанів;
встановити області акінезії - того місця м'яза серця, який не приймає участі в процесі скорочення;
виявити у внутрішніх областях органу наявність тромбів;
виконати вимірювання тиску в легеневій артерії.
У разі, коли необхідно оцінити провідний стан серця і визначити джерело порушення сердечного ритму, проводиться електрокардіографія.
Comments